Cięcie laserem

Większość materiałów używanych w przemyśle wymaga precyzyjnych kształtów, które warunkują prawidłowe ich wykorzystanie. Największy problem stanowi ich wycinanie, które przy wykorzystaniu starych, tradycyjnych metod pozostawia wiele do życzenia. Powtarzalność poszczególnych elementów nie jest idealna, a brzegi ciętej powierzchni ostre czy poszarpane. Z tego względu dużym zainteresowaniem cieszy się cięcie laserem, które pozwala na uzyskanie dokładnie takich wymiarów, jakie są potrzebne, pozostawiając gładkie i proste brzegi ciętego materiału.

Cięcie laserem może być oparte o różne metody. Innych sposobów będziemy używali do cięcia drewna, tworzyw sztucznych, papieru czy metali o zróżnicowanej twardości i strukturze. Cięcie poprzez odparowanie najlepiej sprawdza się w przypadku nietopliwych materiałów. Stale nierdzewne zazwyczaj są cięte poprzez topienie oraz wydmuchiwanie, a stale węglowe są wypalane. Szkło wymaga specjalnego traktowania, ze względu na swoją kruchość. Wymuszane są na nim pęknięcia, które powodują powstawanie określonych kształtów i nacięć.

Cięcie laserem wymaga dużej precyzji, a więc zastosowania wysokiej jakości maszyn. Strumień lasera jest na tyle wąski, że na obrabianym materiale będzie widać każde, minimalne drgnięcie czy przesunięcie. Dobrej jakości maszyny tnące to poważny wydatek dla firm zajmujących się cięciem materiałów różnego rodzaju. Niestety ograniczona jest też grubość blachy, szkła czy tworzywa, którą może pokonać laser. Z roku na rok jednak maszyny są coraz nowocześniejsze, zwiększają się również ich możliwości tnące.