Historia witraży w Polsce

Witraże, czyli kolorowe szkło, tworzące w szybach przeróżne wzory, dotarły do Polski dopiero w XIV wieku. Zachwyciły takich twórców, jak Stanisław Wyspiański czy Józef Mehoffer, co przyczyniło się do rozwoju witrażowych technik w naszym kraju. Na świecie pierwsze dzieła tego typu powstały w czasach antycznych i stanowiło je szkło będące imitacją drogocennych kamieni. Następnie zaczęto poszukiwać różnych metod jego barwienia, od łączenia z tlenkami metali po dzisiejsze, nowoczesne rozwiązania, opierające się na malowaniu szkła przezroczystymi farbami. Charakterystyczne ramki są wykonane z żelaza i oddzielają poszczególne kolory oraz kształty danego obrazu.

Najczęściej witraże możemy spotkać w budowlach sakralnych. Stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Pielęgnowane starannie przez konserwatorów, od stuleci zdobią kościoły i katedry. Ich namiastką są witrażowe lampy, dostępne w ekskluzywnych salonach z oświetleniem. Potrafią nadać pomieszczeniom wyjątkowy klimat, oparty o grę świateł różnego koloru. Nie są to tanie lampy, nie nadają się też do wszystkich wnętrz. Niemniej wiele osób marzy o tym, by mogły stać czy wisieć w ich domach.

Witraże w domach

Kolorowe witraże możemy również zamówić do szyb w drzwiach wewnętrznych domu. Będą wówczas tworzyły niebanalną ozdobę, a jednocześnie rozweselą jego wnętrze. Niestety jest to tak, jak lampy dość drogie rozwiązanie, na które nie każdego stać. Większość pracowni tworzących rozmaite witraże stara się swoją pracę wykonywać jak najlepiej, wychodząc z założenia, że są to dzieła sztuki i nie można sobie pozwolić na jakąkolwiek fuszerkę.