Parę słów o periimplantitis

Periimplantitis to poważne schorzenie, będące powikłaniem po leczeniu implantologicznym. Polega ono na zapaleniu tkanek okołowszczepowych, które nieleczone prowadzi do utraty wszczepu. W związku z tym niezwykle istotną sprawą jest stała kontrola lekarska po wszczepieniu implantu.

Współczesna stomatologia ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o leczenie zębów. Jednak w niektórych przypadkach jedyne, co można zrobić, to uzupełnianie powstałych na skutek wypadku, choroby czy zaniedbań ubytków zębowych. Dzisiaj alternatywą dla klasycznych uzupełnień protetycznych są implanty. Oczywiście jest to spory wydatek, przeznaczony dla bardziej zamożnych pacjentów. Pół biedy, jeśli do uzupełnienia jest pojedynczy ząb, gorzej jeśli trzeba odbudować brak kilku zębów. Koszt jednego implantu oscyluje wokół 4 tysięcy zł.

Chociaż w większości przypadków (ok. 90%) leczenie implantologiczne zakończone jest sukcesem, to jednak zawsze istnieje niebezpieczeństwo powikłań, takich jak np. periimplantitis. Wśród przyczyn zapalenia tkanek okołowszczepowych wymienia się wiele czynników – np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, cukrzycę, stres i inne.

Na szczęście dzięki nowoczesnym zdobyczom współczesnej stomatologii, wyposażonej w specjalistyczne narzędzia i materiały stomatologiczne, można szybko zareagować na pojawiający się problem i wdrożyć leczenie periimplantitis.

Stomatolodzy mają do dyspozycji innowacyjne implanty, urządzenia, narzędzia, materiały, które dostępne są w każdym sklepie stomatologicznym – i stacjonarnym, i internetowym.