Szambo czy przydomowa oczyszczalnia – wady i zalety

szambo-2000Z gospodarką ściekową musi uporać się każdy inwestor, który postawił budynek mieszkalny w miejscu z utrudnionym dostępem do lokalnej sieci kanalizacji. W większości przypadków możliwe jest podpięcie się do istniejącej kanalizacji, jednak warto zauważyć, że jest to duża inwestycja, która niekoniecznie się opłaca. Wciąż wiele jest też miejsc, gdzie jest to po prostu niemożliwe. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia, ponieważ na rynku dostępne są różne rozwiązania, które można dopasować do swoich indywidualnych potrzeb – są to szamba i przydomowe oczyszczalnie. Różnią się zaawansowaniem technologicznym, sposobem obsługi, możliwością zastosowania, a także kosztami instalacji i obsługi.

Szamba nie dla każdego

Przez lata najpopularniejszym rozwiązaniem problemu ścieków przydomowych były szamba betonowe. Dziś na rynku są też obecne szamba plastikowe, charakteryzujące się szczelnością i trwałością. Niektórzy nazywają je nawet szambami ekologicznymi. Szambo to specyficzny zbiornik bez odpływu, służący tylko i wyłącznie do czasowego przechowywania nieczystości. Umieszczony pod ziemią zbiornik wymaga regularnego opróżniania oraz wywożenia do oczyszczalni przez specjalistyczne ekipy, wyposażone w wozy asenizacyjne. Nieusuwane przez dłuższy czas nieczystości to groźba katastrofy ekologicznej. W szambie powstają bowiem szkodliwe związki, które mogą zaszkodzić naturze.

Z uwagi na powyższe, szamba – zarówno plastikowe, jak i betonowe – to rozwiązania wymagające uwagi oraz generujące regularne koszty. Każda wizyta ekipy wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty.

Zaletą szamb jest niewątpliwie to, że można je zastosować wszędzie, także w przypadku małych działek, a ich głównym zastosowaniem są domki letniskowe, które nie generują dużej ilości ścieków. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się właśnie ekologiczne szamba plastikowe.

Dla kogo oczyszczalnie?

Alternatywą dla tradycyjnych zbiorników na szamba są przydomowe oczyszczalnie ekologiczne, które charakteryzują się bardziej zaawansowaną konstrukcją oraz funkcjami. Takie oczyszczalnie nie muszą być opróżniane, ponieważ działają one bezobsługowo, stanowią zamknięty samowystarczalny układ, który samodzielnie (z pomocą biopreparatów) oczyszcza przydomowe ścieki. Inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków jest opłacalna, w perspektywie kilku lat koszt jej budowy się zwraca. Ekologiczne oczyszczalnie to rozwiązanie, które sprawdza się w domach całorocznych, z dużą działką. Z pewnością będą z niej zadowoleni inwestorzy dbający o środowisko oraz mający mało czasu na obsługę tego rodzaju urządzeń.