Układy scalone

Zminiaturyzowane układy elektroniczne, zawierające nawet setki milionów elementów elektronicznych nazywane są układami scalonymi. W miniaturowych kościach w odpowiedni sposób ułożone są tranzystory, diody, rezystory i kondensatory. Przestrzenne rozplanowanie elementów, z których przynajmniej jeden jest aktywny, nazywa się topografią układu scalonego i chroni się je jako patenty. Dzięki rozwojowi elektroniki i postępowi w konstruowaniu coraz bardziej skomplikowanych układów scalonych możliwy stał się postęp w różnych dyscyplinach.

Naukowcy Uniwersytetu z Illinois i Uniwersytetu z Tufts poinformowali o opracowaniu technologii tworzenia układów scalonych rozpuszczalnych w wodzie. Krzem łączony jest z magnezem i pokrywany powłoką. Istnieje sposób na kontrolowanie trwałości tej powłoki. Można doprowadzić do jej rozpuszczenia po kilku minutach lub zapewnić trwałość, pozwalającą na przetrwanie w ludzkim ciele przez kilka lat. Dzięki tej technologii możliwe jest tworzenie niewielkich implantów, które po pewnym czasie same rozpuszczą się w naszym organizmie.

Rozwój technologii medycznych, opartych na układach scalonych trwa od wielu lat. Wiele elementów jest operacyjnie umieszczanych w ludzkich ciałach i usuwanych z nich w celu wspomagania funkcji naszego organizmu. Możliwość rozpuszczenia urządzenia, które zostało umieszczone w naszym ciele, bez konieczności stosowania kolejnego zabiegu chirurgicznego jest niezwykle kusząca. Znacznie ogranicza możliwość wystąpienia infekcji i powikłań. Trudno nawet wyobrazić sobie w obecnej chwili wszelkie, możliwe zastosowania medyczne układów scalonych rozpuszczalnych w wodzie.