Zapotrzebowanie na powierzchnię biurową

biurowiecWiadomo, że rynki związane z nieruchomościami są najlepszym barometrem kondycji, w jakiej znajduje się gospodarka. W Polsce rynki zapadły w sen zimowy i nie mogą otrząsnąć się z szoku, wywołanego przez skutki kryzysu. Dotyczy to zarówno transakcji związanych z mieszkaniami, jak również ryku nieruchomości komercyjnych. Oczywiście w różnych miastach sytuacja inaczej się rozwija. Specjaliści podkreślają, że spory potencjał i wiele nieodkrytych możliwości ma przed sobą Górny Śląsk. Związane jest to z rozwojem gospodarczym regionu i rosnącym zapotrzebowaniem na powierzchnię biurową i mieszkaniową.

Atuty śląskiej lokalizacji

Ogromnym atutem górnośląskiej stolicy jest doskonała infrastruktura komunikacyjna. Dotyczy to zarówno komunikacji kolejowej, drogowej jak również infrastruktury telekomunikacyjnej, która w e współczesnym świecie jest nerwem gospodarki. Do tego dochodzi również relatywnie niska cena wynajmu powierzchni. Przeciętne ceny nominalne miesięcznych czynszów oscylują wokół 13-14 euro za metr kwadratowy, ceny efektywne są o 2-3 euro niższe. Inwestorzy, którzy zdecydują się na biuro w Katowicach, otrzymują bardzo dobrą i funkcjonalną lokalizację za stosunkowo niską cenę.

Atrakcyjność tego regionu jest również związana z podażą wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Runek jest każdego roku zasilany przez absolwentów liczących się szkół wyższych, do których zaliczyć można Politechnikę Śląską czy Uniwersytet Śląski. Ostatnie inwestycje międzynarodowych koncernów pokazują, że biuro w Katowicach jest doskonałym pomysłem. Wystarczy wspomnieć otwarte centrum IBM. Firma uznała, że warto jest pojawić się w regionie o tak interesujących perspektywach i możliwościach.