Akcesoria sportowe

Uprawianie sportów wodnych w naszej strefie klimatycznej wymaga końskiego zdrowia lub umiejętnego korzystania z najnowszych zdobyczy nauki. Inaczej amatorom wodnych szaleństw grozi zwyczajne przemarzniecie. Pianka neoprenowa jest rozwiązaniem, pozwalającym zachować odpowiednią temperaturę ciała, nawet w bardzo chłodnym środowisku. Oczywiście skuteczność kombinezonów ma ścisły związek z właściwym ich doborem i dopasowaniem do sylwetki. Wszystko zależy od rodzaju uprawianego sportu, akwenu, na jakim się znajdujemy oraz temperatury wody i powietrza.

Każda pianka neoprenowa ma inne właściwości i zastosowanie. Pianki mokre pozwalają wodzie na wnikanie pomiędzy warstwę ochronną i skórę. Ogrzana ciepłem ludzkiego ciała warstwa wody stanowi dodatkową izolację i zapobiega wychłodzeniu organizmu. Pianki półsuche są grubsze i posiadają dodatkowe uszczelnienia w okolicach mankietów oraz otworu na szyję. Pianki suche są dostępne jedynie z długimi nogawkami i rękawami. Ich zewnętrzna warstwa jest gumowana. Tak powstaje uszczelnienie, które chroni przed zimnem. Charakterystyczne dla pianek suchych są poziomo wszywane, wodoszczelne zamki.

Pianka neoprenowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które często lądują w wodzie. Grube pianki, dzięki swojej zwiększonej wyporności, pozwalają na łatwiejsze utrzymywanie się na powierzchni wody i szybszy powrót na deskę. Pianka powinna być starannie dopasowana do kształtu naszej sylwetki i przylegać do ciała, ale nie krępując ruchów. Suwak musi być sprawny i umożliwiać samodzielne zapięcie oraz rozpięcie kombinezonu. Obecnie na rynku jest wiele barwnych kombinezonów, które kuszą swoim wyglądem. Warto pamiętać, że czarny neopren jest trwalszy niż barwiony na różne kolory.