Bezpieczeństwo ruchu drogowego w Polsce

fotelik samochodowySpecjaliści alarmują, że działania podejmowane w Polsce na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego są nieskuteczne i często pozorne. Wielu ekspertów, analizujących liczbę wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach uważa, że część instytucji zwyczajnie pozoruje pracę i ucieka od odpowiedzialności. Uważna analiza raportów przygotowywanych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego pokazuje, że nie wszystkie przyczyny wypadków są analizowane.

Oficjalne i nieoficjalne przyczyny wypadków

W naszym kraju jest największy wskaźnik śmiertelności, jeśli chodzi o państwa Unii Europejskiej. Raporty przede wszystkim podkreślają, że winę za to ponoszą kierowcy. Bardzo chętnie akcentowana jest jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu, czy brak aktualnych przeglądów technicznych. W oficjalnych zestawieniach brakuje informacji dotyczących złego oznakowania dróg, dziur i kolein, uniemożliwiających prawidłową jazdę, braku infrastruktury w postaci parkingów pozwalających na wypoczynek. Wysokie koszty eksploatacji autostrad sprawiają, że TIRy tłoczą się na lokalnych drogach dojazdowych.

Do faktycznych przyczyn wypadków drogowych możemy dodać nastawienie urzędników. Powszechnie wiadomo, że wiele gmin traktowało radary badające prędkość jako źródła dochodu do gminnego budżetu, a nie jako środki poprawiające bezpieczeństwo. Specjaliści podkreślali, że często sama lokalizacja tych urządzeń powodowała zagrożenie. Nie mówiąc już o umiejscowieniu niektórych znaków drogowych. Bezmyślność kierowców, bezduszność i głupota polityków oraz chciwość urzędników, to są główne przyczyny wypadków drogowych. Sytuacja na drogach nie poprawi się, jeżeli prawda stale będzie ukrywana pod frazesami, dotyczącymi nieodpowiedzialności kierowców, z którą oczywiście również mamy do czynienia na polskich drogach.

Chodzi zarówno o niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, niezapinanie pasów, nieprzewożenie dzieci w specjalnych fotelikach samochodowych itp.