Bezpieczne foteliki samochodowe

mars-niebieskiBezpieczeństwo dzieci w trakcie podróży to niezwykle istotna kwestia. Wiele zależy od odpowiedzialności rodziców, którzy powinni zachować szczególną ostrożność, przewożąc dzieci samochodem. Pomagają w tym także foteli samochodowe, które montuje się wewnątrz auta i umieszcza w nim dziecko, przypinając je pasami. Uniemożliwia to swobodne poruszanie się dziecka po samochodzie, utrzymując je w wygodnej i bezpiecznej pozycji.

Jasne jest, że żadne zabezpieczenie nie jest stuprocentowe, ale stosowanie fotelików samochodowych zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo przewożonych dzieci zwłaszcza w trakcie nawet drobnych stłuczek, które mogą być bardzo groźne dla dzieci. W przypadku poważnych zdarzeń drogowych fotelik również może ochronić pociechę przed dużymi obrażeniami.

Rynek obfituje w akcesoria samochodowe dla dzieci, które pomagają dzieciom w trakcie podróży. Są wśród nich na przykład organizery do przechowywania zabawek, chusteczek, jedzenia czy picia, a także zasłonki na okna, chroniące dziecko przed nadmiernym nasłonecznieniem, na których często pojawiają się postaci znane dzieciom z bajek czy filmów.

W przypadku fotelików samochodowych oraz innych akcesoriów samochodowych dla dzieci wybór na rynku jest naprawdę spory. Warto przed zakupem upewnić się, że dany model ma homologację i jest dopuszczony do sprzedaży. Nie można ryzykować zdrowia dziecka. W sieci dostępne są też filmiki z testami konkretnych modeli fotelików, co powinno znacznie ułatwić rodzicom i opiekunom wybór najodpowiedniejszego fotelika.

Nie wolno lekceważyć instrukcji montażu fotelika w samochodzie, ponieważ grozi to poważnymi konsekwencjami i zagrożeniem dla dziecka. I najważniejsza rzecz – fotelik musi być dobrany do aktualnej wagi dziecka – jeśli ta wynosi np. 20 kg, trzeba kupić fotelik samochodowy 15-36 kg. Źle dopasowane siedzisko nie chroni dziecka w razie zdarzenia na drodze.