Czy można samodzielnie wypozycjonować stronę internetową?

light trailsPozycjonowanie i marketing internetowy to zagadnienia, które znajdują się w kręgu zainteresowań firm posiadających swoje strony i sklepy internetowe, i chcących na nich zarabiać. Do tego niezbędne jest zaistnienie w Internecie na wysokich pozycjach. Większość firm zleca pozycjonowanie zewnętrznym agencjom, niektórzy korzystają z usług freelancerów, a jeszcze inni decydują się robić to samodzielnie.

Powstaje pytanie, czy samodzielnie, nie będąc specjalistą od SEO, można wypozycjonować stronę. Wszystko zależy oczywiście od wiedzy i umiejętności amatora, ale także od tematyki i branży, w której funkcjonuje firma, oraz od słów kluczowych, istotnych dla wypromowania strony. Ważny jest również potencjał strony.

Nie ulega jednak wątpliwości, że samodzielne pozycjonowanie może przynieść pozytywne efekty raczej w przypadku łatwych słów kluczowych, natomiast jeśli zależy nam na wypozycjonowaniu strony pod popularnymi frazami, trzeba zatrudnić profesjonalną firmę zewnętrzną. (Decydując się na firmę, oddajemy jej całe pole, rezygnując z samodzielnego pozycjonowania).

Pierwszym krokiem jest wybór słów kluczowych, a następnie optymalizacja serwisu i pozyskiwanie mocnych, wartościowych linków. Konieczne jest zaznajomienie się z metodami zalecanymi przez wyszukiwarkę oraz konsekwencjami grożącymi stronie w przypadku stosowania niedozwolonych metod.

Podstawowym warunkiem technicznym jest znajomość języka html. W Internecie można znaleźć szczegółowe instruktaże, zawierające wskazówki, jak zoptymalizować stronę, między innymi jak skonstruować meta dane na stronie internetowej.

Istnieje wiele źródeł, z których można korzystać, chcąc samemu wypozycjonować swoją stronę. Są to między innymi specjalistyczne pozycje książkowe, blogi o pozycjonowaniu prowadzone przez specjalistów z branży SEO, a także fora internetowe, na których pozycjonerzy opisują swoje problemy i sukcesy w pozycjonowaniu. Warto korzystać z doświadczenia innych, ale trzeba również zachować ostrożność, sprawdzając wiarygodność piszących osób.

Podsumowując, samodzielne pozycjonowanie ma swoje wady i zalety. Nie jest ono wskazane we wszystkich przypadkach. Można eksperymentować na małych hobbystycznych serwisach, natomiast nie warto tego robić w przypadku stron firmowych posiadających długą historię. Oczywistą zaletą jest oszczędność pieniędzy i możliwość zdobycia nowych doświadczeń, minusem – spore ryzyko wpadki oraz niska skuteczność pozycjonowania.

Zlecając pozycjonowanie firmie zewnętrznej, oszczędzamy czas, który trzeba by przeznaczyć na naukę pozycjonowania, a także na same działania pozycjonujące – pisanie artykułów, dodawanie strony do katalogów itd. Poza tym, profesjonalne firmy pozycjonerskie dysponują doświadczeniem, i nawet w przypadku pojawienia się niespodziewanych problemów, potrafią szybko zareagować. Znają więcej możliwości i korzystają z zaawansowanego zaplecza technicznego. Prowadzą zintegrowane działania, które dają znacznie lepsze i szybsze efekty.

Samodzielne pozycjonowane traktowane hobbystycznie, może w efekcie prowadzić do zdobycia nowych doświadczeń i wiedzy, które przydadzą się w pozycjonowaniu dużych serwisów internetowych. Metodą prób i błędów można się wiele nauczyć.