Domy pasywne

Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej oraz paliw coraz więcej osób, które decydują się na energooszczędne rozwiązania już w trakcie projektowania i budowy swoich domów. Dużą popularnością zaczynają się cieszyć domy pasywne, których projekty znajdziemy niemal we wszystkich biurach architektonicznych. są to najbardziej energooszczędne domy, jakie możemy zbudować. Ich podstawowym celem jest uzyskanie jak największych oszczędności związanych z ogrzaniem wszystkich pomieszczeń. W niektórych przypadkach brana jest również pod uwagę deszczówka, którą można wykorzystać do rozmaitych celów, ograniczając koszty ponoszone na wodę doprowadzaną z wodociągu miejskiego.

Domy pasywne charakteryzują się ograniczeniem powierzchni przeszklonych po stronie północnej, na korzyść strony południowej, gdzie słońce dłużej i intensywniej operuje. Tam też powinny znajdować się pomieszczenia, w których w ciągu dnia najwięcej przebywamy. Istotne znaczenie ma też grubość warstwy termoizolacyjnej, która w przypadku gruntu nie powinna być cieńsza niż 30 cm, natomiast od strony dachu 40 cm. We wszystkich możliwych miejscach należy wykluczyć mostki termiczne, które powodują duże straty ciepła i konieczność dogrzewania powierzchni.

W energooszczędnych domach pasywnych często instalowane są pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, które pozwalają na obniżenie rachunków za energię służącą do ogrzewania pomieszczeń oraz wody. Rekuperacja daje możliwość odzyskania nawet 90 procent ciepła z wentylacji, dzięki czemu rzadko potrzebne jest dodatkowe ogrzewanie wnętrza domu. Oczywiście wszystkie te udogodnienia mają swoją cenę, ale ich koszt szybko zwraca się inwestorowi w postaci znikomych rachunków bieżących.