Eksploatacja i konserwacja opon

Opony są materiałem eksploatacyjnym każdego pojazdu. W zależności od częstotliwości jego użytkowania oraz warunków, w jakich jest eksploatowany, zużywają się i wymagają wymiany. Oczywiście opony można naprawiać, jeżeli uszkodzenia nie są zbyt duże. Bieżnikowanie polega na wymianie pasa bieżnikowego na nowy. W naszym kraju bieżnikuje się rocznie około 100 tysięcy sztuk opon samochodów ciężarowych, o połowę mniej niż w krajach Starej Europy. Warto wiedzieć, że w 1998 roku prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton wydał rozporządzenie, w którym zobowiązał instytucje krajowe do bieżnikowania opon służbowych aut.

Najpopularniejsze uszkodzenia opon

W samochodach ciężarowych głównym uszkodzeniem opony jest wytarcie się rysunku bieżnika, w pojazdach przemysłowych najczęściej występują uszkodzenia bocznej części opony. Ładowarki, koparki, wozidła, wózki widłowe i inne tego typu pojazdy najczęściej narażają swoje opony na przebicia ostrymi elementami podłoża. W opony przemysłowe wchodzą gwoździe, duże drzazgi, i inne ostre przedmioty, które dziurawią lub przecinają je. Sprzedawcy najchętniej oferują wówczas nowe egzemplarze. Tymczasem wiele uszkodzeń jest możliwych do naprawy, zgodnie z zaleceniami producentów. Wszystko zależy od fachowości osób pracujących w warsztacie wulkanizacyjnym.

Podstawą wulkanizacji opon diagonalnych i radialnych jest termopres. Umożliwia on wszechstronne naprawy dowolnych uszkodzeń w oponach osobowych, ciężarowych i przemysłowych. Wiele napraw wymaga dużej praktyki i odpowiedniej wiedzy teoretycznej, pozwalającej na dobór właściwego wkładu naprawczego, zgodnie z technologią użytą przez jego producenta.