Kotły na paliwa stałe

Rosnące ceny energii elektrycznej, oraz bardzo drogi, jak na nasze warunki, olej i gaz sprawiają, że wciąż szukamy możliwości obniżenia kosztów ogrzewania domu, czy uzyskania ciepłej wody bieżącej. Wiele osób zainwestowało już w konkretne rozwiązania i musi płacić za swoje decyzje niemałe rachunki. W tym przypadku pomocne mogą być zwykłe, ozdobne kominki czy kozy, pozwalające na ograniczenie zużycia drogich paliw, na które coraz mniej ludzi może sobie pozwolić.

Jednym z najtańszych rozwiązań, zyskującym dużą popularność, są kotły na paliwa stałe. Oczywiście nie są one tak czyste i bezobsługowe, jak kotły gazowe czy olejowe. W tym przypadku trzeba dysponować miejscem na składowanie paliwa i od czasu do czasu ładować nim zasobnik. Kotły na paliwo stałe wymagają poświęcenia im więcej czasu, co może być dla niektórych osób dość uciążliwe. Drewno do opalania w piecu należy składować przynajmniej dwa do trzech lat, by uzyskało odpowiednie właściwości energetyczne. Węgiel trzeba sprowadzić i znaleźć mu miejsce, które nie będzie powodowało roznoszenia brudnego pyłu po całym domu.

Przeglądając kotły na paliwa stałe, warto zwrócić uwagę na to, że urządzenia tego typu ze spalaniem górnym generują najniższe koszty zakupu wśród urządzeń dostępnych na rynku. Z kolei kotły ze spalaniem dolnym charakteryzuje większa sprawność. W ostatnich latach zwiększa się popyt na kotły na paliwa stałe z wbudowanym wentylatorem nadmuchowym. Do ich opalania wykorzystuje się głównie miał węglowy, który jest jedną z najtańszych alternatyw wśród dostępnych na rynków paliw stałych.