Mała architektura miejska

ławkaPrzestrzeń miejska powinna być odpowiednio zaprojektowana i zorganizowana, aby dobrze służyła mieszkańcom. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo, jak i komfort i wygodę ludzi, codziennie przemieszczających się po mieście autem, środkami publicznego transportu, na rowerze i pieszo. Jednym z elementów budujących tę przestrzeń jest mała architektura miejska, w skład której mogą wchodzić barierki miejskie, kosze na śmieci, ławki, stojaki na rowery itp.

Barierki służą do zapewnienia pieszym bezpieczeństwa, odgradzając chodniki od ulic. Rozdzielając ruch pieszy od ulicznego, jednocześnie wprowadzają ład i porządek przestrzenny. Najczęściej są to stalowe elementy małej architektury, które zachowują trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, a jednocześnie ładnie się prezentują i upiększają przestrzeń miejską.

Ławki miejskie to kolejna kategoria małej architektury miejskiej, która zajmuje ważne miejsce w każdym parku, na rynku, skwerze czy osiedlu. Ławka to idealny mebel na krótki odpoczynek w trakcie spaceru w parku, rozmowę, lekturę, przypilnowanie bawiących się na placu zabaw dzieci. Najbardziej lubimy ławki miejskie z oparciami i wygodnym siedziskiem, choć często spotyka się także modele podstawowe bez oparcia. Użycie wytrzymałych materiałów, takich jak stal czy żeliwo, w połączeniu z drewnem przekłada się na zarówno na trwałość, jak i estetykę ławek.

W przestrzeni miejskiej bardzo ważna jest czystość i porządek. Uliczne kosze na śmieci powinny być na każdym przystanku, na chodnikach, skwerach, rynkach, osiedlach. Znalezienie kosza w promieniu 100 metrów nie powinno stanowić żadnego problemu, a niestety jeszcze często się zdarza, że mamy z tym kłopot. Kosze na śmieci, podobnie jak inne elementy małej architektury miejskiej powinny być wytrzymałe i trwałe, i oczywiście na bieżąco opróżniane i utrzymywane w czystości.

Współczesne miasto boryka się z wieloma problemami, z których największy stanowią korki. Ruch samochodowy zwłaszcza w godzinach szczytu powoduje znaczne utrudnienia i przestoje. W związku z tym coraz więcej osób przesiada się na rower. W tej materii większość polskich miast ma jeszcze wiele do zrobienia. Rowerzyści narzekają na brak odpowiedniej infrastruktury w postaci ścieżek rowerowych i stojaków, w którym można bezpiecznie zapiąć i zostawić rower.

Mała architektura miejska to szereg elementów, które ułatwiają nam życie w mieście. Liczy się więc przede wszystkim funkcjonalizm, praktyczne zastosowania, ale nie można zapominać także o wyglądzie. Na szczęście producenci małej architektury miejskiej dbają o wysoką jakość wykonania i różnorodność oferty. Dzięki temu na zabytkowym rynku możemy usiąść na dekoracyjnej ławce, wpisującej się w stylistykę miejsca, a przed nowoczesnym biurowcem możemy skorzystać z prostych modeli bez zbędnych ozdobników.