Mocne i słabsze strony farm wiatrowych

Farmy wiatrowe to niewątpliwie nowoczesne i warte rozważenia źródło alternatywnej energii, które nie cieszy się w Polsce taką popularnością, jak w innych krajach w Europie i na świecie. Wynika to głównie niestety z naszego zacofania i dość dużej nieufności wobec nowinek, ale także z autentycznych wątpliwości i sceptycznych głosów przeciwników tej formy pozyskiwania energii.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to rozwiązanie idealne ze względów ekologicznych, wpływu farm wiatrowych na środowisko naturalne. Jednak – jak się okazuje – sprawa nie jest aż tak jednoznaczna. Słychać głosy, że wiatraki przeszkadzają ptakom, a wręcz mogą być przyczyną ich śmierci. Nie ulega wątpliwości, że wiatraki nie działają bezgłośnie, a wydawane dźwięki mogą być uciążliwe dla ludzi i zwierząt. Stąd częste protesty lokalnych mieszkańców przeciw budowaniu w pobliżu ich domów farm wiatrowych.

Jest oczywiste, że wiatraki, zwłaszcza w większej ilości, powinny być oddalone od osiedli mieszkaniowych, by nie naruszali spokoju mieszkańców. Ich lokalizacja powinna być dobrze przemyślana, skonsultowana nie tylko z władzami, ale także z ekologami, specjalistami znającymi trasy przelotu ptaków itd. Aby rzeczywista wartość farm wiatrowych nie została gdzieś po drodze zaprzepaszczona, a ludzi się do nich nie zrazili, bo ciężko będzie ten trend odwrócić.