Nowoczesna diagnostyka medyczna

Współczesna medycyna jest bardzo rozwinięta, korzysta ze zdobyczy najnowszych technologii oraz zaawansowanej wiedzy naukowej. Pozwala między innymi skutecznie diagnozować wiele rodzajów chorób, a dzięki temu wprowadzać efektywne terapie leczenia oraz rehabilitacji. Do popularnych metod diagnostycznych należy m.in. ultrasonografia oraz rezonans magnetyczny.

RM

Rezonans magnetyczny to bardzo nowoczesne obrazowanie wykorzystywane w urządzeniach diagnostycznych, pozwalające uzyskać bardzo dobry obraz różnych wewnętrznych struktur ciała ludzkiego – m.in, tkanek miękkich i kości. Jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne dla człowieka, stosuje się je także wobec dzieci. Wśród pacjentów nie odnotowano żadnych skutków ubocznych po wykonanym badaniu metodą RM.

Rezonans magnetyczny RM wykorzystuje fale radiowe i pole magnetyczne, dzięki czemu można uzyskać obraz w różnych płaszczyznach oraz np. obraz trójwymiarowy. Rezonans pomaga wykryć zmiany chorobowe w tkankach, wykorzystywany jest m.in. do badania mięśni, serca, mózgu i wielu innych elementów ciała ludzkiego.

W trakcie badania pacjent kładzie się na wysuwanym stole, który następnie jest wsuwa się do środka całego urządzenia. Pacjent ma kontakt z osobą przeprowadzającą badanie poprzez kamerę oraz mikrofon. Ważne, aby pacjent nie ruszał się w trakcie badania, ponieważ to zniekształciłoby wynik.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania rezonansem magnetycznym jest rozrusznik serca, metalowe ciała obce w ciele pacjenta, metalowe implanty ortopedyczne, sztuczne zastawki serca oraz ciąża.

USG

Badanie ultrasonografem to – podobnie jak rezonans magnetyczny – badanie nieinwazyjne i bezbolesne. USG jest podstawowym urządzeniem diagnostycznym, wykorzystywanym do obrazowania tkanek i narządów w ciele ludzkim w czasie rzeczywistym. Dzięki USG można zidentyfikować patologiczne zmiany w tkankach i narządach, wykorzystuje się do tego celu fale ultradźwiękowe. USG to pierwsze badanie wykonywane w razie dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, jeśli nie przynosi ono szukanej diagnozy, trzeba zlecić bardziej zaawansowane badanie, jakim jest rezonans magnetyczny.