Nowoczesne spawalnictwo

Spawarki nowej generacji wyposażone są w niespotykane wcześniej rozwiązania techniczne, które nie tylko ułatwiają spawanie elementów, ale również poprawiają bezpieczeństwo pracy. Na rynku coraz częściej pojawiają się cyfrowe, sterowane mikroprocesorowo, inwertorowe źródła spawalnicze, przeznaczone do spawania za pomocą metody MIG/MAG, TIG lub otulonej elektrody. Elektroniczne układy kontrolują i sterują założonymi parametrami konkretnego procesu spawalniczego. Zapewnia to doskonałą jakość spawu, której nie dawało się osiągać w standardowych spawarkach.

Nowoczesne urządzenia spawalnicze umożliwiają zaprogramowanie żądanej wysokości spoiny przy określonej prędkości spawania. Dzięki zastosowanej automatyce, wszelkie pozostałe parametry są dobierane samoczynnie. Komputerowa stabilizacja długości łuku zapewnia jednakowe parametry pracy nawet przy zmianie długości wolnego wylotu elektrody. Przekłada się to miedzy innymi na brak odprysków i jakość obsługi urządzenia przez spawacza.

uchwyt spawalniczy besterProgramowanie indywidualnych ustawień odbywa się za pomocą przycisków, znajdujących się w rękojeści. Nowoczesne uchwyty spawalnicze posiadają również wyświetlacze, które na bieżąco podają informacje dotyczące prądu, prędkości podawania drutu, mocy łuku spawalniczego oraz numer programu, pod którym zostały zapamiętane konkretne nastawy. W niektórych modelach użytkownik jest w stanie zdefiniować nawet 100 różnych ustawień. Dzięki temu może błyskawicznie dopasować tryb pracy spawarki do potrzeb związanych ze spawanym materiałem lub innymi warunkami.