Nowoczesne technologie wokół nas

Większość z nas nie zastanawia się, w jaki sposób funkcjonują urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Internet towarzyszy nam na każdym kroku. Komputery, laptopy, palmtopy, smartfony, telewizory i dziesiątki innych urządzeń, dzięki przewodowym i bezprzewodowym sieciom teleinformacyjnym, mają dostęp do zgromadzonych danych. Dzięki temu każdy z nas może błyskawicznie skorzystać z sieciowych aplikacji, informacji i szeregu innych funkcjonalności.

Serwery

Podstawą funkcjonowania tego systemu są serwery, czyli komputery wysyłające do sieci wszelkie, niezbędne dane. Do niedawna większość firm budowała własne serwerownie, które obsługiwały internetowy ruch. Dzisiaj coraz częściej korzysta się z outsourcingu tego typu usług. Zamiast inwestować w infrastrukturę techniczną i wykwalifikowany personel, korzysta się z usług centrum przetwarzania danych. Znajdujące się tam serwery odpowiadają za niezakłóconą pracę korporacyjnych sieci.

Chmura obliczeniowa

Obecnie stale zwiększa się liczba operacji wykonywanych w chmurze obliczeniowej, dzięki którym klienci korzystają z różnych narzędzi nie martwiąc się, w jaki sposób są one udostępniane i gdzie znajdują się główne serwery dostarczające dane. To również będzie sprzyjało rozwojowi specjalistycznych data center. Każde centrum przetwarzania danych musi zabezpieczyć przechowywane informacje, zarówno pod względem informatycznym, jak również bezpieczeństwa fizycznego czy przeciwpożarowego. Profesjonalne centra posiadają awaryjne źródła zasilania, które zapewniają nieprzerwaną pracę niezależnie od okoliczności.