Ocieplanie budynków

Porównanie styropianu i wełny mineralnej

Odpowiednie ocieplenie domu wpływa na komfort mieszkania w nim, a także minimalizuje straty ciepła, za które trzeba w dzisiejszych czasach słono zapłacić, dogrzewając pomieszczenia mieszkalne. Zazwyczaj do ociepleń używane są dwa materiały. Jednym z nich jest styropian, a drugim wełna mineralna. Każdy posiada swoje indywidualne cechy, wady i zalety. Jednocześnie żadnego z nich nie można określić mianem produktu lepszego. Styropian jest lekki, nie nasiąka wodą i o wiele łatwiej nim okładać ściany. Wełna mineralna z kolei jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i bardzo sprężysta, co daje jej pierwszeństwo przy ocieplaniu dachów i strychów.

Inwestorzy, którzy decydują się na wełnę mineralną, kierują się również względami bezpieczeństwa. Dużą zaletą tego rozwiązania jest niepalność materiału. Charakteryzuje się również lepszymi parametrami, jeśli chodzi o akustykę. Z tego względu często wełna jest stosowana wewnątrz budynku, do wypełniania ścianek działowych. Jest niezastąpiona także przy ocieplaniu dachów i strychów. Ciężko by było umieścić pomiędzy krokwiami płyty styropianowe i osiągnąć z ich użyciem podobny efekt do izolacji wełnianej.

Przygotowanie podłoża

Należy pamiętać, że podłoże, na którym ma być montowana wełna mineralna, musi być odpowiednio przygotowane i wyrównane. Wykonanie ocieplenia warto zlecić profesjonalnej firmie, aby uniknąć rozmaitych niedociągnięć, które spowodują nasiąkanie wełny wodą. Istotne jest również, by ściany mogły oddychać, korzystając z właściwości paroprzepuszczalnych wełny. To zapobiegnie w przyszłości powstawaniu grzybów oraz pleśni wewnątrz budynku.