Ocieplanie domu

Inwestorzy zwracają uwagę na dobre ocieplenie ścian domów. Izolacja termiczna znacznie zmniejsza straty ciepła, co powoduje zmniejszenie wydatków na ogrzewanie budynku. Najczęściej domy ocieplane są za pomocą styropianu, na który nakładana jest warstwa elewacyjna. Standardowe ocieplenie tradycyjnego domu wynosi 14 centymetrów. W przypadku domów energooszczędnych lub pasywnych może dochodzić nawet do 30 centymetrów. Niestety, nie zawsze możliwe jest położenie odpowiednio grubej warstwy styropianu. Budynki o skomplikowanych bryłach lub z oknami zamontowanymi głęboko w ścianie zewnętrznej nie mogą być okładane grubą warstwą ocieplenia.

W sytuacji konieczności zapewnienia dobrej izolacji termicznej przy zmniejszonej grubości ocieplenia, doskonale sprawdza się styropian grafitowy. Jego 15 centymetrowa warstwa daje taką samą izolację, jak 20 centymetrowa warstwa tradycyjnego, białego styropianu. Dzięki temu można skutecznie ocieplać dowolne budynki. Niestety styropian grafitowy jest droższy od tradycyjnego. Poza tym jego nakładanie jest znacznie trudniejsze i wymaga dodatkowych zabiegów w czasie przytwierdzania do ściany zewnętrznej.

Styropian grafitowy powoduje szybsze nagrzewanie się materiału na skutek działania promieni słonecznych. Ponieważ styropian jest doskonałym izolatorem, to pomiędzy dwoma warstwami płata dochodzi do znacznych różnic temperatur. Niekiedy, przy dużym nasłonecznieniu różnica może wynosić nawet kilkadziesiąt stopni. Płyty zaczynają się wypaczać, wyginać i w efekcie cała warstwa może odpaść. Dlatego w czasie operowania słońca rusztowania powinny być osłonięte plandekami. Ponadto, ze względu na zmniejszoną przyczepność, styropian grafitowy powinien w trakcie montażu być zmatowiony przy pomocy papieru ściernego.