Odgrzybianie uszczelnień

pierścień uszczelniającyPleśnie dosyć często pojawiają w naszych domach. Najlepiej rozwijają się w miejscach wilgotnych i ciepłych, które nie są właściwie wentylowane i mają słaby dostęp promieni słonecznych. Niestety wszystkie te warunki są spełnione w naszych łazienkach. Dlatego często musimy w nich zwalczać nieestetyczne i szkodliwe dla zdrowia pleśnie, które pojawiają się przy wannach, umywalkach i brodzikach. Odgrzybianie nie jest łatwe, trzeba zaopatrzyć się w środki czystości, uszczelki silikonowe, spoiny, a nawet niekiedy w nowe fugi.

Na początek należy bardzo dokładnie wyczyścić zaatakowane prze grzyby miejsce i usunąć zagrzybione uszczelnienia, elementy zmurszałych fug i zniszczone uszczelki silikonowe w drzwiach kabiny prysznicowej, które są często powodem wylewania się wody, co sprzyja rozwojowi grzybów. Następnie wszystko po raz kolejny dokładnie czyścimy przy pomocy środków grzybobójczych i zostawiamy do wyschnięcia. Jeżeli usuwaliśmy stare fugi, to od tego rozpoczynamy wypełnienie ubytków. Następnie zakładamy nowe wypełnienia silikonowe do szczelin przy wannie z hydromasażem i brodziku oraz montujemy nowe uszczelki.

Jeśli pozbyliśmy się widocznych ognisk grzyba, to przystępujemy do wyczyszczenia wyciągu wentylacyjnego. Wyjmujemy kratkę i czyścimy ją. Następnie oczyszczamy łopatki wentylatorka. Jeżeli jest to możliwe, to najlepiej go wymontować i dokładnie pozbyć się osadu. Następnie składamy i sprawdzamy przy pomocy świeczki, czy wyciąg prawidłowo pozbywa się powietrza. Następnie dobrze jest umyć całą łazienkę odpowiednimi środkami chemicznymi, zalecanymi w przypadku zagrzybionych pomieszczeń. Jeżeli wszystkie czynności wykonaliśmy dokładnie, to zazwyczaj przez dłuższy czas nie powinny pojawiać się nowe ogniska pleśni.