Ogród zimowy – relaks w domu

Dom powinien zapewniać każdemu z nas jak najwięcej przestrzeni umożliwiającej relaks. Niestety szczupłe budżety, z którymi przystępujemy do budowy domów sprawiają, że z własnej woli rezygnujemy z wielu udogodnień, które znacznie podnoszą komfort i funkcjonalność budynku.

Jednym z takich rozwiązań są ogrody zimowe. Mogą być używane jako dodatkowy salon, pełnić funkcje ogrodowe lub stanowić niezwykle atrakcyjną jadalnię. Takie pomieszczenie pozwala na niebywały relaks. Odpoczynek wśród naturalnej zieleni jest wyjątkowym przeżyciem.

Najlepiej jest projektować i wykonywać ogrody zimowe razem z bryłą budynku. Współczesne rozwiązania pozwalają również dobudować je w każdej chwili. Można je postawić w formie przybudówki lub konstrukcji wolnostojącej. Wszystko zależy od ilości miejsca na działce i jej ukształtowania. Decydując się na ogród zimowy, powinniśmy pamiętać o jego ogrzewaniu i wentylowaniu. W przeciwnym wypadku zgromadzone rośliny nie przetrwają nawet łagodnej zimy. Najlepiej jest podłączyć konstrukcję do domowej sieci grzewczej.

Najważniejszym elementem każdego ogrodu wewnętrznego jest roślinność. Jej dobór zależy nie tylko od warunków cieplnych i wilgotności, jaką możemy zapewnić wewnątrz pomieszczenia. Bardzo ważne jest również nasłonecznienie, wynikające ze strony świata, na którą wychodzą okna ogrodu. Niewłaściwie zaprojektowane ogrody zimowe wymagają dodatkowych inwestycji w postaci rolet lub innych przesłon, chroniących delikatne rośliny przed zbyt mocno operującym słońcem.