Outsourcing informatyczny – hoteling

Usługi kolokacyjne stały się jedną z polskich specjalności. Zdaniem specjalistów, nasz kraj jest największym rynkiem data center w tej części Europy. W Warszawie znajduje się ponad 24 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, udostępnionej klientom, pragnącym skorzystać z serwerowego hotelingu. Stanowi to niemal 25 procent ogólnej powierzchni serwerowni zlokalizowanych w Europie Środkowo – Wschodniej. Do tego dochodzą jeszcze duże ośrodki, znajdujące się na Śląsku czy w Wielkopolsce. Te dane obrazują, jaki jest obecnie nasz wkład w rozwój możliwości, związanych z rozbudową sieci teleinformatycznych.

Okazuje się, że istniejące obecnie data center nie zaspokajają w pełni zapotrzebowania klientów. Zdaniem ekspertów popyt na różnego rodzaju usługi kolokacyjne będzie rósł przeciętnie o około 15 procent rocznie. Przyczyn, dla których Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla outsourcingu informatycznego, jest wiele. Główną zaletą naszych serwerowni jest doskonała jakość oferowanych usług, połączona z naprawdę konkurencyjnymi cenami. Opłaty za kolokacje serwerów są u nas nawet o 40 procent niższe niż w państwach Starej Europy.

Największymi dostawcami usług hotelingowych są zagraniczne koncerny telekomunikacyjne, które zainwestowały na naszym rynku sporo pieniędzy. Przyciąga je do nas wysoko wykwalifikowana kadra oraz coraz lepsze warunki infrastrukturalne, w tym rosnący dostęp do szerokopasmowego Internetu. Swoje własne data center tworzą w naszym kraju również zagraniczne instytucje finansowe i banki. Wszystko to sprawia, że przed rynkiem informatycznego outsourcingu w naszym kraju roztaczają się ciągle niezwykle optymistyczne perspektywy.