Pojemniki na odpady

Produkcja śmieci jest dla nas zjawiskiem codziennym. Kupując w sklepach rozmaite produkty, nie zastanawiamy się nad tym, co zrobimy z plastikami, szkłem i papierami, które po nich pozostaną. Najczęściej ładujemy wszystko do jednego worka i wynosimy na śmietnik. Oczywiście w przypadku bloków mieszkalnych inne rozwiązania nie zostaną zauważone. Za swoje śmieci i tak będziemy musieli zapłacić określoną kwotę pieniędzy. Ustawione przed domem pojemniki na odpady różnego rodzaju nie robią na nas większego wrażenia, a więc przymykamy na nie oczy.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w budownictwie jednorodzinnym, gdzie każdy jest rozliczany oddzielnie, a ilość śmieci oznacza konkretne kwoty do zapłaty. Szukamy różnych możliwości ograniczania produkcji śmieci, segregujemy je i kompaktujemy, by jak najmniej nas kosztowały. Na wielu posesjach stoją osobne pojemniki na odpady plastikowe, szklane, papierowe i metalowe. Gminy i firmy zajmujące się wywozem śmieci zazwyczaj premiują segregowanie śmieci, obniżając rachunki za ich wywóz lub rozdając darmowe worki na papier, metale oraz szkło.

Niestety żaden system nie jest doskonały, bo wiele osób uważa, że jeśli można za odpady płacić mniej, to można spróbować nie płacić wcale. Nie każdy chce jechać do punktu zbiórki odpadów, by pozostawić w nim baterie, akumulatory czy zużyty sprzęt RTV lub AGD. Zwłaszcza, jeśli w pobliżu znajduje się las. W specjalne pojemniki na odpady trzeba zainwestować, a leśne zwierzęta i rośliny zginą zupełnie za darmo. To już nie nasza sprawa, mało kogo ten fakt obchodzi.