Pościel a zdrowy sen

Zdrowy sen służy naszemu organizmowi, dodaje nam energii na następny dzień, pobudza mechanizmy regeneracji. Jego jakość zależy jednak od wielu czynników. Przede wszystkim pomieszczenie, w którym śpimy, musimy regularnie wietrzyć. Nie może też w nim być zbyt ciepło. Organizm najlepiej się regeneruje w temperaturze pomiędzy 18 a 20 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura sprzyja przyspieszeniu procesów starzenia się naszej skóry i poszczególnych organów. Ostatni posiłek powinien być zjedzony przynajmniej dwie godziny przed snem, by proces trawienia przebiegał prawidłowo i nie zakłócał nocnego wypoczynku.

Ogromne znaczenie ma również sama pościel, w której śpimy. Większość z nas uwielbia pachnące świeżością, puchowe pierzyny oraz poduchy. Niestety nie każdy może takiej pościeli używać, ponieważ puch zawiera składniki alergizujące. Osoby skłonne do alergii powinny wybierać poduszki i kołdry antyalergiczne, których wypełnienie nie przysporzy im kłopotów zdrowotnych. W sklepach z pościelą znajdziemy naprawdę duży asortyment produktów dla osób szczególnie wrażliwych, skłonnych do różnego rodzaju uczuleń.

Warto pamiętać o tym, że zarówno poduszki, jak i kołdry należy co kilka lat wymieniać. Poduszki szybciej się brudzą, a więc częściej są kupowane. Oczywiście każdy rodzaj kołdry czy poduszki można uprać oraz wysuszyć. Niestety w większości przypadków taka pościel traci swoją puszystość, a kołdry czy poduszki puchowe wymagają specjalnych warunków suszenia. W związku z tym mało kto obecnie próbuje prać pościel. Zwłaszcza, że cena nowego kompletu pościeli nie jest wcale wysoka.