Prowadzenie działalności gospodarczej

W dzisiejszych czasach nowym przedsiębiorcom niezwykle trudno jest rozwinąć skrzydła. Oczywiście w mediach pojawiają się informacje o dotacjach unijnych dla nowo powstałych firm, ale obecnie ciężko jest z nich skorzystać, zwłaszcza, jeśli nasza firma ma więcej niż rok. Największy problem z płynnością finansową pojawia się zwykle po dwóch latach, kiedy przychodzi nam płacić pełną składkę do ZUS. Wówczas duża część firm kończy swoją działalność, bo w ciągu dwóch lat rzadko udaje się na tyle zwiększyć dochody, by opłacało się być przedsiębiorcą.

Wynajmowanie biura

Niepewność związana z przyszłością firmy i brak możliwości uzyskania kredytów sprawia, że część właścicieli firm prowadzi działalność w swoich domach. Niektórzy z nich szukają biura do wynajęcia, którego utrzymanie będą mogli sobie wliczyć w koszty. Niewiele firm posiada własny lokal, bojąc się zwiększania stałych zobowiązań i kłopotów z jego zbyciem w razie niepowodzenia biznesu. Zwłaszcza, że ceny nieruchomości są w Polsce obecnie mocno niestabilne.

Wynajęcie biura również wiąże się kosztami, ale łatwiej jest znaleźć odpowiednią lokalizację i szybciej można się pozbyć zbędnych kosztów w przypadku zawieszenia lub zakończenia działalności. Niektóre biura do wynajęcia są wyposażone w niezbędne do pracy meble, co również jest argumentem przemawiającym do przedsiębiorców, którzy starają się minimalizować koszty. Należy jednak zawsze szczegółowo czytać umowę najmu przed jej podpisaniem i zwrócić uwagę na możliwości jej szybkiego rozwiązania. Zdarza się bowiem, że podpisując taką umowę, decydujemy się na półroczne czy też roczne wypowiedzenie podczas którego będziemy musieli płacić czynsz.