Sklejki – materiały kompozytowe

Sklejka jest materiałem kompozytowym, złożonym z krzyżujących się warstw drewna. W zależności od zastosowania, do wyrobu sklejki używa się rozmaitych gatunków drewna z drzew liściastych i iglastych. Najczęściej stosuje się drewno sosnowe, świerkowe, bukowe, olchowe i brzozowe. W większości przypadków arkusze drewna liściastego są przekładane arkuszami drewna iglastego. Klasyfikacja sklejki następuje ze względu na drewno użyte do zewnętrznych powierzchni. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że współcześnie niezwykle rzadko stosuje się lite drewno. Sklejki zapewniają dużo lepsze parametry techniczne.

Sklejki

Drewno jest niezwykle wytrzymałym materiałem konstrukcyjnym. Jednak jego wytrzymałość zależy od kierunku przebiegu włókien. Drewniane elementy łatwiej przenoszą siły, które działają wzdłuż włókien, a wraz ze zwiększaniem się kąta odchylenia, stale zmniejsza się wytrzymałość drewna. Sklejki mają włókna krzyżujące się pod kątem prostym, co sprawia, że ich wytrzymałość jest znacznie większa. Wykonane z klejonki elementy są znacznie bardziej podatne na wyginanie i modelowanie. Taka obróbka nie osłabia ich właściwości wytrzymałościowych.

Do produkcji sklejki stosuje się nieparzystą liczbę pasków forniru. Dzięki temu otrzymuje się blaty o różnych grubościach, znajdujące zastosowanie w przemyśle meblowym lub budowlanym. Jakość sklejki zależy również od rodzaju kleju używanego do łączenia fornirowych płaszczyzn. Kleje wodoodporne są stosowane do wytwarzania sklejek używanych do produkcji elementów, które będą narażone na działanie wilgoci. Sklejki suchotrwałe są używane do zastosowań wewnętrznych.