Specyfika pił taśmowych

Piły taśmowe mają zastosowanie w cięciu różnego rodzaju materiałów, w tym m.in. stali narzędziowej, stopowej, nierdzewnej czy drewna. Tego typu urządzenia powinny charakteryzować się wysoką wydajnością, precyzją oraz trwałością zmęczeniową. Chodzi o to, aby piła taśmowa działała sprawnie i niezawodnie przez długi okres czasu, a powierzchnia cięcia była gładka.

W branży przemysłowej często wymiennie używa się nazw piły i przecinarki taśmowe, które są bardzo zaawansowanymi i skomplikowanymi urządzeniami. Zastosowania pił taśmowych mogą być bardzo różne. Najczęściej wykorzystuje się je w branży stolarskiej, budowlanej, metalurgicznej, związanej z konstrukcjami stalowymi, we wszystkich specjalizujących się w obróbce metali.

Cięcie metalu wymaga bardzo dużej siły i jednocześnie precyzji, którą mogą zapewnić profesjonalne piły taśmowe. W niedużych warsztatach naprawczych sprawdzą się mniejsze i prostsze w budowie sprzęty, natomiast w dużych fabrykach i zakładach przemysłowych wykorzystuje się bardziej zaawansowane technologicznie i większe piły i przecinarki taśmowe.

Piły taśmowe występują w opcji sterowanej ręcznie, półautomatycznej oraz automatycznej. Różnią się nie tylko sposobem obsługi, ale przede wszystkim funkcjami, parametrami technicznymi, zakresem i kierunkami cięcia. Dla warsztatów i zakładów przemysłowych istotną kwestią jest dopasowanie modelu do konkretnych potrzeb, szukają bezawaryjnych i funkcjonalnych urządzeń wyposażonych m.in. w bezstopniową regulację prędkości, możliwość cięcia pod dowolnym kątem, wygodny w obsłudze panel sterowania itd.

Piły taśmowe do metalu pozwalają szybko, sprawnie i przede wszystkim precyzyjnie ciąć rozmaite profile, rury, materiały pełne, również te charakteryzujące się najwyższymi oporami cięcia i twardości. Celem jest uzyskanie jak najbardziej jednorodnej, gładkiej powierzchni cięcia.

Przecinarki (piły taśmowe) to urządzenia, bez których nie mogłoby funkcjonować wiele branż przemysłu, ich ciągły rozwój dyktowany jest rosnącymi potrzebami technologicznymi rozmaitych zakładów przemysłowych i warsztatów naprawczych.