Technologie druku na tkaninach

Nowoczesne technologie zmieniają oblicze współczesnej gospodarki i różnych branż przemysłu. Na rozwój branży odzieżowej i reklamowej duży wpływ mają innowacyjne techniki druku, pozwalające realizować zaawansowany druk na tkaninach. Tkaniny na ubranka dla zwierząt, leżaki, odzież ochronną, torby, plecaki itp. można nadrukowywać dowolnymi technologiami. Tkaniny do druku mogą być bawełniane lub poliestrowe.

Są to m.in. takie techniki jak flex, sublimacja czy druk cyfrowy DTG. Dzięki nim można zadrukowywać wszelkiego typu tkaniny, wśród nich bawełnę, poliester, materiały mieszane, a nawet organiczne. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią technikę do materiału, aby uzyskać trwały i estetyczny rezultat, który spełni oczekiwania wymagającego odbiorcy.

Druk sublimacyjny na tkaninach

I tak np. nadruki w technice sublimacji najlepiej sprawdzą się w przypadku bardzo obecnie modnych nadruków typu fullprint (na bluzach, t-shirtach z poliestru). W tej technice wykorzystuje się papier transferowy i specjalne tusze, a barwniki po zmianie na gazowy stan skupienia trwale wnikają do podgrzanych włókien. Taki nadruk charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na blaknięcie czy spieranie. Jeśli chodzi o trwałe nadruki sublimacja wiedzie prym wśród technik drukowania tkanin.

Technika flex

Do wykonania druku na tkaninach można wykorzystać także technikę flex, niezawodną do uzyskania 100% pokrycia materiału kolorem. Idealnie nadaje się do ozdabiania różnego rodzaju odzieży, w tym np. roboczej czy sportowej, a także na tekstyliach, torbach, ubrankach dla zwierząt, czapkach itp. Wzór wgrzewany jest w tkaninę na gorąco za pomocą termoprasy, a sam nadruk jest miękki i elastyczny. W przypadku technologii flex ograniczenie dotyczy rozmiaru i ilości kolorów, a także braku możliwości cieniowania. Mimo to flex cieszy się dużą popularnością ze względu na dużą wytrzymałość i trwałość oraz mocno nasycone kolory i możliwość wykorzystania przy niskich nakładach.

Druk cyfrowy

Z kolei technika druku cyfrowego DTG przeznaczona jest do wykonywania druku na tkaninach bawełnianych. Wykorzystuje się do tego drukarkę cyfrową. Wysoka precyzja druku, możliwość drukowania bardzo skomplikowanych wzorów, doskonałe odwzorowanie barw, duże nasycenie i wyrazistość nadruku to najważniejsze atuty techniki DTG. Jest to niezawodna metoda drukowania na odzieży, torbach, saszetkach itp. Dodatkową zaletą jest oszczędność, ewentualne zmiany w projekcie nie generują kosztów.

Techniki flex, sublimacja i DTG pozwalają realizować wysokiej jakości druk na tkaninach, łączący doskonałe efekty wizualne z parametrami technicznymi, zapewniającymi odbiorcom satysfakcję z użytkowania.