Wynajem mieszkań w Rydze

Na Łotwie żyje się znacznie ciężej niż w innych państwach Zjednoczonej Europy. Wysiłki całego społeczeństwa przynoszą wymierne efekty gospodarcze, które sprawiają, że o Łotwie znów zaczyna się myśleć w kategoriach bałtyckiego tygrysa. Niestety, jak to często bywa, nie przekłada się to na standardy życiowe obywateli. Różnice są tym bardziej widoczne, że kraj tradycyjnie przyciąga zamożnych ludzi z Rosji i byłych radzieckich republik, którzy znacznie zawyżają niektóre ceny.

Minimalna płaca jest na Łotwie niska, a ceny niektórych produktów, w tym odzieży, butów czy jedzenia, nie odbiegają od średniej europejskiej. Najdrożej kosztuje życie w stolicy. Wynika to zarówno z cen, jakie panują w sklepach, jak również z kosztów kupna lub najęcia mieszkania. Przeciętna miesięczna opłata za mieszkanie wynajęte na Łotwie wynosi w przeliczeniu około 60-80 euro. Wynajem mieszkań w Rydze kosztuje od 100 do 800 euro, w zależności standardu i lokalizacji. Oczywiście, im dalej od centrum, tym mniej trzeba zapłacić za wynajem.

Ogłoszenia o wolnych lokalizacjach znajdują się w gazetach i na portalach. W zasadzie nie ma kłopotów z doborem odpowiednich mieszkań. Jedynie biznesmeni, którzy oczekują lokali o najbardziej ekskluzywnym wykończeniu, mogą niekiedy mieć kłopoty ze znalezieniem odpowiednich lokalizacji. Dlatego zawsze warto z wyprzedzeniem zgłosić się do specjalistycznej agencji, oferującej pośrednictwo. Nie dość, że czekają tam liczne oferty mieszkań, to jeszcze możemy oczekiwać pomocy w przygotowaniu odpowiedniej umowy. Dzięki temu wynajem mieszkań w Rydze odbędzie się bez kłopotów i niespodzianek.