Zasada działania turbosprężarki

W samochodach i różnych innych pojazdach silnikowych, takich jak rozmaite maszyny budowlane czy rolnicze i inne często stosowane są specjalne urządzenia wirnikowe, zwane potocznie turbosprężarkami. Turbosprężarki doładowują silniki spalinowe, nadając im większą moc przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. Działanie turbosprężarek jest przyjazne dla środowiska z uwagi na ograniczenie wydalania toksyn do środowiska.

Te nowoczesne urządzenia mają swoją długą historię, której początki sięgają początków dwudziestego wieku. Wtedy to opatentował je szwajcarski inżynier Alfred Büchi.

Zasada działania turbosprężarki jest w zasadzie dosyć prosta. Turbina jest wprawiana w ruch poprzez gazy, które wydostają się z silnika spalinowego, następnie turbina napędza sprężarkę, a sprężarka doładowuje silnik sprężonym powietrzem. Turbosprężarka włącza się, kiedy przyspieszamy prędkość jazdy.

Turbosprężarki, jak każde inne urządzenia i maszyny, ulegają naturalnym procesom zużycia, ale też awariom i zniszczeniom. Aby zapewnić urządzeniu jak najdłuższą żywotność, musimy przede wszystkim zadbać o systematyczną kontrolę czystości oleju oraz konserwowanie systemów filtrów. Czasem niezbędna jest także regeneracja turbosprężarek, którą wykonują wyspecjalizowane warsztaty naprawcze.