Kotły na paliwa stałe

Rosnące z dnia na dzień ceny paliw sprawiają, że większość ludzi poszukuje tańszych i jednocześnie skutecznych metod ogrzewania domu. Piece olejowe oraz elektryczne generują dość wysokie koszty, a więc coraz mniej osób stać na ich eksploatację. W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie na kotły na drewno, które jest jednym z najtańszych rozwiązań, dostępnych na naszym rynku. Jego niewątpliwą zaletą jest także brak negatywnego wpływu na środowisko, co pozwala nazywać ten typ ogrzewania mianem ekologicznego.

Oszczędzanie

Nowoczesne kotły na drewno charakteryzują się wysoką wydajnością, która sięga nawet 90 procent. Posiadają też duże zasobniki na opał, które podwyższają znacznie komfort ich użytkowania, zabezpieczając paliwo na długi czas ogrzewania. Ogromne znaczenie ma też jakość kotła oraz drewna, którym będziemy w nim opalać. Dostępne w sprzedaży kotły wielopaliwowe mogą rzeczywiście pracować z użyciem różnych paliw, ale żadnego z nich nie będą w stanie maksymalnie wykorzystać. Zamiast więc oszczędzać, będziemy spalać więcej węgla, drewna czy pelletu, by osiągnąć oczekiwany efekt.

Wysokiej jakości kotły na drewno mogą przynieść znaczne oszczędności finansowe. Warunkiem jest jednak odpowiednio dobrany rodzaj drewna, zakupiony u solidnego, sprawdzonego sprzedawcy. W każdym przypadku drewno warto kupić rok czy dwa wcześniej, by mieć pewność, że jest dobrze wyrezonowane, co pozytywnie wpłynie na wydajność kotła. Nie powinno mieć ono większej wilgotności niż 20 procent, powyżej tego poziomu znacznie spadnie efektywność pracy urządzenia grzewczego.