Kredyty we frankach

Sporo polskich rodzin zaciągnęło denominowane kredyty w obcej walucie. W ostatnich 10 latach najpopularniejsze były kredyty we frankach szwajcarskich. W momencie zaciągania kredytu było to korzystne rozwiązanie, natomiast kryzys spowodował duże zawirowania na rynku kursowym i w efekcie bardzo duże osłabienie kursu naszej waluty. Efekt jest taki, że dzisiaj tysiące rodzin mają bardzo duży problem ze spłacaniem swoich zobowiązań kredytowych, ponieważ są one bardzo wysokie.

W międzyczasie załamał się także rynek nieruchomości. Miało to związek z działaniami Komisji Nadzoru Finansowego, która wprowadzała pewne ograniczenia. Skończyło się to tak, że wiele osób, które zaciągnęły kredyt przed paroma laty, dziś utraciło swoją zdolność kredytową. Spłata zobowiązań sprawia im ogromną trudność, a niebezpieczeństwo utraty nieruchomości jest bardzo poważne.

Trzeba też zauważyć, w poprzednich latach bardzo widoczna była nachalna propaganda i kampania reklamowa w mediach, namawiająca zainteresowanych pożyczką do zaciągania kredytów właśnie we frankach szwajcarskich, argumentując to korzystnym kursem. Nie informowali oni wtedy dostatecznie klientów o tym, że istnieje coś takiego jak ryzyko kursowe i dobra passa może się kiedyś odwrócić. Wtedy nikt nie chciał o tym myśleć.

Dzisiaj z kolei banki chcą przekonać kredytobiorców, by przewalutowali swoje kredyty na polską walutę – oczywiście odpłatnie. Nie ma się co dziwić, że irytacja wśród klientów rośnie. Jeden z nich postanowił nawet wejść na drogę sądową przeciwko bankowi, który nie uprzedził go przed laty o możliwości diametralnej zmiany kursu obcej waluty, co dramatycznie wpłynie na wysokość miesięcznej raty spłaty kredytu.

Ci, którzy przed laty zaciągnęli kredyty we frankach, dziś niestety mocno tego żałują i przestrzegają innych przed naiwnością i nieostrożnością przy podejmowaniu tak kluczowych decyzji.