Akcesoria turystyczne

Podróżowanie oraz biwakowanie pod namiotami to ulubiony sposób spędzania wakacji przez wielu z nas. Warunkiem niezbędnym, aby urlop był udany, jest odpowiednio wyposażony plecak, dobrej jakości namiot, śpiwór i mata lub materac, na którym będziemy spali. Współczesne czasy dają nam szeroką gamę rozwiązań, tak więc nasze wyposażenie na podróż jest uzależnione jedynie od budżetu, który możemy na ten cel przeznaczyć. Warto pamiętać, że w każdej kategorii cenowej są zarówno rzeczy dobre jakościowo, jak i buble.

Namiot zazwyczaj dobieramy do ilości osób, które będą z niego korzystały. Liczy się tylko to, by nie przeciekał i stanowił dobre zabezpieczenie przed wiatrem. Śpiwór z kolei powinien być dostosowany do pory roku i średnich temperatur, jakie w tym czasie panują. W lecie nie będziemy potrzebowali bardzo ciepłego śpiwora, a późną jesienią czy wczesną wiosną w letnim egzemplarzu będzie nam zdecydowanie za zimno. Ważne są również materace lub maty turystyczne. Muszą nas dobrze izolować od ziemi, zabezpieczając przed chłodem oraz wilgocią.

W sklepach możemy nabyć za niedużą kwotę popularne karimaty i nieco droższe maty samopompujące. Ich ciężar nie przekracza jednego kilograma, co jest niezwykle istotne w przypadku, kiedy zamierzamy wędrować z całym ekwipunkiem. Wówczas liczy się każdy gram niepotrzebnej odzieży czy choćby ciężkiego, wyprodukowanego w starej technologii, śpiwora. Zbyt obciążony bagaż pozwoli nam swobodnie się przemieszczać zaplanowanymi trasami, a bóle kręgosłupa szybko dadzą o sobie znać.