Domowa produkcja trunków – co jest niezbędne?

wine-428313_640Domowa produkcja alkoholu ma swoje długie tradycje i wielu zwolenników. Dziś wiele osób z różnych powodów wraca do tego zwyczaju, odnajdując w nim dużo radości. Część robi to w poszukiwaniu nowych, ciekawych smaków, inni ze względów ekonomicznych, jeszcze inni dla samej satysfakcji tworzenia.

Co najczęściej produkujemy w warunkach domowych? Nalewki i wina.

Domowi producenci wina i nalewek mogą wybierać spośród szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku, służących do produkcji i przechowywania, takich jak balony na wino, sprzęt laboratoryjny, drożdże gorzelnicze, środki poprawiające klarowność, smak, barwę, aromat trunku, a także specjalne zestawy gotowe do użycia, zawierające koncentrat i potrzebne składniki na wino.

Domowe wino powstaje w wyniku fermentacji, którą można przeprowadzić w specjalnych pojemnikach fermentacyjnych lub szklanych balonach na wino. Balony mają tę zaletę, że są wielofunkcyjne i można je wykorzystać nie tylko w procesie fermentacji, ale także do przechowywania gotowego wina, które czeka na degustację. Balon na wino w wiklinowym koszu prezentuje się bardzo elegancko i może stanowić ozdobę niejednego spotkania w gronie rodziny czy znajomych. Domowy trunek pozwala nie tylko doskonale ugościć najbliższych, ale także jest świetnym pomysłem na prezent – oryginalnym i od serca, który sprawi przyjemność każdemu koneserowi.

Domowa produkcja wina czy innych alkoholi wymaga troski, systematycznej kontroli i trzymania ręki na pulsie – w trakcie przygotowywania trunku nie można o nim zapomnieć, bo jeśli odpowiednio nie zareagujemy na czas, może się zepsuć.Na początek wykonuje się zazwyczaj niewielkie ilości alkoholu, aby znaleźć właściwy smak i odpowiednie proporcje, z czasem nabrawszy doświadczenia, można zwiększyć produkcję. Doświadczeni amatorzy własnej produkcji alkoholi zazwyczaj tworzą bardziej wyszukane kompozycje i specjalistyczne dodatki, próbując, testując nowe rozwiązania, aby znaleźć ten wymarzony smak i aromat.

Piękne butelki, balony na wino, do tego korki, zakrętki, etykiety – wszystko to sprawia, że gotowe wino czy nalewka przygotowana własnym sumptem prezentuje się okazale i daje dużo satysfakcji domowemu wytwórcy oraz jego gościom.