Bezpieczeństwo pracownika

Odzież ochronna nie tylko chroni, ale też zapewnia pracującemu uczucie bezpieczeństwa, co jest bardzo istotne i ma kolosalne znaczenie dla jego pracy. Odzież ochronna powinna być dla pracującego komfortowa i w miarę wygodna, nie powinna blokować ruchów ani przeszkadzać pracownikowi w wykonywaniu swoich zadań. Używa się jej w różnych zawodach – m.in. w spawalnictwie.

Każdy zakład pracy (w tym szczególnie zakład spawalniczy), w którym panują dokuczliwe warunki pracy musi mieć na stanie odzież ochronną, ochronne uniformy ze specjalnie zaimpregnowanych materiałów, specjalne ochraniacze, gogle, maseczki zasłaniające twarz, ochronne rękawiczki, żaroodporne obuwie.

Na przykład w pracy spawacza niezbędna jest ochrona całego ciała. Służy do tego specjalny trudnopalny kombinezon, wykonany z ogniotrwałej tkaniny, chroniący pracownika przed ciepłem oraz odpryskami lub też różnego rodzaju fartuchy, specjalne aluminizowane osłony chroniące ręce przed wysoką temperaturą itd. Ubranie spawacza musi być szczelne i bardzo wysokiej jakości.

Ochrona oczu i dróg oddechowych następuje z użyciem nowoczesnych materiałów, odzieży i sprzętu. Wyróżniają się znaczną efektywnością i wielu pracownikom uratowały życie. Ochrona oczu może być niezbędna w pracy z trującymi chemikaliami, a także promieniowaniem ultrafioletowych lub elementami odpryskującymi. Ryzyko może również stanowić wysoka temp. otoczenia i prąd. Ochronę oczu zapewniają bardzo szczelne okulary.

Jeśli chodzi o ochronę dróg oddechowych, najczęściej rozmaite maski ochronne. Mogą to być maski nazywane całotwarzowymi, lub tzw.półmaski. Zadaniem takiej maski jest ochrona przed pyłami rozmaitego pochodzenia, a także przed substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia i chemikaliami. Niektóre maski są jednorazowego użytku, inne z kolei wielorazowe. Maski muszą spełniać wyznaczone prawem wzorce bezpieczeństwa. Maski razem z praktycznymi pochłaniaczami składają się na sprawny system ochrony całych dróg oddechowych. Pochłaniacze blokują dojście do płuc szkodliwych substancji.

Natomiast ochronę głowy zapewniają ochronne kaski, zabezpieczające przed urazami głowy, które nierzadko zdarzają się przy pracach budowlanych. Często w tego rodzaju miejscach stosuje się również szelki amortyzujące.

W różnych miejscach pracy niezbędna jest ochrona różnych części ciała. Są też i takie zawody (jak np. spawacz), w których konieczna jest ochrona całego ciała – korpusu, nóg, rąk, głowy.