Leczenie i rehabilitacja po urazach sportowych

Urazy sportowe wymagają pracy ortopedy, specjalisty traumatologii narządów ruchu i medycyny sportowej, a także fizjoterapeuty czy rehabilitanta. Coraz powszechniejsza moda na zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną i amatorskie, rekreacyjne uprawianie różnych dyscyplin sportowych powoduje, że ci fizjoterapeuci i ortopedzi mają coraz więcej pracy.

Zbyt duża intensywność treningów, wysiłek ponad swoje możliwości, brak odpowiedniego przygotowania, a także zwykłe wypadki podczas uprawiania sportów kończy się wizytą na pogotowiu lub w gabinecie fizjoterapeuty. Kontuzje to naturalny element w sporcie, zwłaszcza tym zawodowym, ale zdarzają się także podczas rekreacyjnej jazdy na rowerze, rolkach czy pływania na desce.

Ortopedia zajmuje się leczeniem wszelkich patologii w zakresie narządów ruchu, zarówno tych wrodzonych, jak i powstałych właśnie w wyniku urazu. Dysponując nowoczesną aparaturą medyczną i urządzeniami diagnostycznymi (ultrasonografem, tomografem komputerowym, rezonansem magnetycznym) oraz całym wachlarzem metod leczenia zachowawczego i operacyjnego, wspartymi pracą fizjoterapeuty bądź rehabilitanta, może dużo zdziałać, przywracając pacjenta po urazie do pełni zdrowia.

Do najczęstszych urazów sportowych można zaliczyć m.in. skręcenia kostki, uszkodzenie więzadeł krzyżowych, zerwanie ścięgna Achillesa, zwichnięcia stawu barkowego, kontuzje kolan, stłuczenia, naderwanie mięśni itp.

Zabiegi ortopedyczne, takie jak artroskopia barku, łąkotki, stawu skokowego pozwalają odzyskać pełną sprawność i dają pacjentom dużą szansę na powrót do aktywności fizycznej i treningów.

Każdą kontuzję należy traktować poważnie, udając się do ortopedy, najlepiej z dużym doświadczeniem i praktyką w zawodzie. Nieleczona kontuzja nie tylko wyłącza nas z dotychczasowej aktywności, ale bez odpowiedniej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji opartych na nowoczesnej aparaturze medycznej stan naszego zdrowia może się stale pogarszać.

Kontuzje sportowe wiążą się najczęściej z bólem o różnym nasileniu, obrzękami, krwiakami, opuchlizną i ograniczeniem ruchu. Mogą także oddziaływać na sąsiadujące elementy naszego ciała i powodować poważne konsekwencje dla całego organizmu, z których nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego wizyta u ortopedy, wykonanie prześwietlenia lub innych badań diagnostycznych, a następnie udanie się do fizjoterapeuty jest nieodzowne, nawet jeśli z pozoru kontuzja nie wydaje się aż tak poważna.