Projektowanie wnętrz – samodzielnie czy z pomocą architekta?

Urządzanie domu to dla niektórych jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, a dla nich innych przekleństwo. Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, możesz skorzystać z pomocy projektanta – architekta wnętrz. Takie usługi są coraz popularniejsze. Decydują się na nie zazwyczaj osoby bardzo wymagające, którym zależy na wyszukanej aranżacji oraz takie, które nie mają czasu na samodzielne zajęcie się wyszukiwaniem odpowiednich materiałów wykończeniowych, mebli, oświetlenia i dodatków.

Projekt wnętrza powinien uwzględniać nasze indywidualne oczekiwania, a nie ślepo naśladować światowe trendy. Warto oczywiście je śledzić, aby móc wykorzystać jakieś pomysły czy rozwiązania w swoim domu, jednak zawsze priorytetowo należy traktować indywidualne preferencje i potrzeby domowników. Charakter i styl wnętrz ma współgrać z osobowością osób, które będą w tych pomieszczeniach spędzać swój wolny czas. Trzeba też pamiętać o pewnych ograniczeniach, które nie pozwalają nam zaadaptować wszystkich rozwiązań, które znamy z magazynów wnętrzarskich czy z reklam we własnym domu.

Na przykład mając małe dzieci, lepiej zrezygnować z bardzo niskich stolików i komód, do których maluchy będą miały łatwy dostęp. W łazience z kolei lepszym rozwiązaniem będzie wanna niż prysznic. Połączenie salonu z otwarta kuchnią sprawdzi się idealnie, jeśli często robimy imprezy i przyjmujemy gości, jeśli jednak mieszkanie jest małe, a salon pełni też rolę sypialni, lepiej rozdzielić te dwie funkcje.

Praca projektanta

Projektanci wnętrz mają wiedzę i doświadczenie, które pomaga w realizacji powierzonego zadania. Wsłuchując się w potrzeby klienta, sposób funkcjonowania jego rodziny, potrafią dobrać takie rozwiązania architektoniczne, które spełnią oczekiwania użytkowników, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.
Do zawodu architekta – projektanta wnętrz przygotowują ich profesjonalne kursy projektowania wnętrz, odbywające się w dużych miastach. Tam uczą się zarówno teorii, jak i praktyki. Zdobyta podczas kursów wiedzę mogą bezpośrednio wykorzystać, projektując wnętrza dla swoich klientów.