Wentylacja pomieszczeń

Poszukiwanie oszczędnych domów, które zużywają mało energii, spowodowało budowanie szczelnych konstrukcji, w których konstruktorzy dbali o zatrzymanie ciepłego powietrza wewnątrz budynku. Okazało się, że mieszkańcy takich budynków zaczęli skarżyć się na kłopoty zdrowotne. Były to kolejne sygnały, że wentylacja pomieszczeń ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Wcześniej podobne odkrycia towarzyszyły wielkim biurowcom, z których niemal co trzeci, na skutek wadliwej wentylacji, uznawany jest za niezdrowy dla ludzi.

Dzisiaj wiadomo, że odpowiednia wymiana powietrza jest niezbędnym składnikiem komfortu, jaki może zaoferować budynek użytkowy lub mieszkalny. Centralne systemy wentylacyjne, napędzane przez wentylatory promieniowe, tłoczą świeże powietrze i usuwają zużyte. Energię cieplną odzyskuje się poprzez rekuperatory, zamontowane na wylotach układów. W ten sposób udało się pogodzić wymogi energooszczędności, z wymogami stawianymi przez ludzkie potrzeby.

W zależności od kubatury pomieszczeń i rodzaju zanieczyszczeń, jakie w nich występują, stosuje się różne przekroje kanałów oraz różnego rodzaju wentylatory promieniowe. Dzięki temu można tworzyć wydajne systemy klimatyzacji w halach produkcyjnych, biurowcach i prywatnych domach. Projektanci nowoczesnych domów bardzo uważnie dbają o wydajność instalacji wentylacyjnej. W typowym domu jednorodzinnym wentylacja powinna dostarczać w ciągu godziny minimum 20 metrów sześciennych powierza na osobę, jednak komfort zapewnia dopiero dostarczenie 35 metrów sześciennych w ciągu godziny.