Nowoczesne budownictwo

Dzisiejsze budownictwo jest niezwykle różnorodne i nowoczesne, dając inwestorom ogromne możliwości w zakresie technologii, wyboru materiałów budowlanych, inteligentnych systemów i instalacji.

Domy pasywne i energooszczędne

Ze względu na stale rosnące ceny energii dużą popularnością cieszą się domy energooszczędne oraz pasywne, w których znacząco ogranicza się zapotrzebowanie budynku na energię (nawet ośmiokrotnie). Takie domy posiadają bardzo wysokie parametry izolacyjne, a dzięki ich poprawieniu budynki w zasadzie nie potrzebują standardowego systemu grzewczego. Domy pasywne różnią się od energooszczędnych poziomem zapotrzebowania – niższe mają domy pasywne, wyższą energooszczędne.

Dom pasywny ma więc ogromną przewagę nad domem konwencjonalnym, ponieważ pozwala na spore oszczędności w zakresie ogrzewania, (ciepło jest odzyskiwane w procesie rekuperacji, wykorzystuje się do tego także promieniowanie słoneczne). Oczywiście trzeba zaznaczyć, że budowa domu pasywnego nie jest tania, szacuje się, że koszt budowy takiego domu jest ok. 30% wyższy od standardowego, jednak jest to inwestycja, która się opłaca, a dodatkowo obecnie można ubiegać się o dofinansowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, i może ono wynosić nawet 50 tyś. złotych. Jest to spore wsparcie dla indywidualnych inwestorów, i zachęta dla wszystkich, którzy rozważają takie rozwiązanie.

Elektrownie fotowoltaiczne

Pomysłów na oszczędzanie w budownictwie jest bardzo dużo. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne umieszczane na dachu budynku, które przetwarzają energię słoneczną w prąd. W zależności od zapotrzebowania danego budynku na energię elektryczną oraz ilości zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, wyprodukowany prąd może spełniać potrzeby mieszkańców lub też można go odsprzedawać na zewnątrz, i na tym zarabiać. Fotowoltaika to przyszłość energetyki solarnej, która cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród inwestorów.

W dobie rosnących cen za energię elektryczną wszystkie pomysły pozwalające na ograniczenie jej zapotrzebowania oraz zużycia będą w kręgu zainteresowań inwestorów prywatnych oraz firm. Domy pasywne oraz energooszczędne, a także elektrownie fotowoltaiczne są coraz częściej realizowane na całym świecie, również w Polsce.