Prace przy pielęgnacji trawnika

Wertykulator elektryczny GARLANDPiękny i zadbany trawnik jest wizytówką każdego domu. Nie jest łatwo utrzymać soczysto zieloną i gęstą darń, pozbawioną chwastów. Jeśli komuś się wydaje, że wystarczy zasiać trawę, podlać ją i skosić raz na jakiś czas, to jest w błędzie. Trawnik wymaga dużo pracy, zarówno przy jego zakładaniu, jak i podczas późniejszej pielęgnacji. Musimy mu poświęcać wiele czasu od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Należy go regularnie kosić, nawozić, napowietrzać i podlewać, używając profesjonalnych narzędzi ogrodniczych. Jeśli brakuje nam na to czasu, to nigdy nie będziemy mieli okazałego trawnika, stanowiącego ozdobę naszego domu.

Trawa rośnie dość szybko i już pierwsze, wiosenne promienie słoneczne pobudzają ją do intensywnego wzrostu. Inauguracyjne koszenie powinno się odbywać pierwszego albo drugiego tygodnia ciepłej, wiosennej pogody. W tym czasie możemy nasz trawnik ostrzyc naprawdę krótko i solidnie napowietrzyć, w czym pomogą nam wertykulatory. To również okres, w którym ziemię nawozimy i odpowiednio odżywiamy. Koszenie trawy nie powinno się odbywać rzadziej niż co 7 do 10 dni. Latem z kolei trzeba zostawiać wyższe źdźbła trawy, co zapobiegnie przesuszeniu gleby przez intensywnie operujące słońce.

Część osób stosuje również wertykulatory jesienią, by ponownie dostarczyć darni zwiększonej ilości tlenu. Niektórzy ogrodnicy jednak uważają, że jesienne napowietrzanie trawnika może mieć nienajlepsze skutki, jeśli szybko chwyci mróz. Jak wiadomo pogody nie da się w pełni przewidzieć i mamy już za sobą intensywne opady śniegu w połowie października. Szkół dbania o trawniki jest jednak wiele i tylko od nas zależy, z której będziemy korzystać.