Wybór mebli tapicerowanych do salonu

UnimebelPomieszczeniem, w którym najczęściej przebywamy w naszym domu, jest salon. Jego najważniejszym elementem jest mebel wypoczynkowy – najczęściej jest to kanapa, sofa lub narożnik, którym mogą towarzyszyć również fotele, pufy oraz stolik okolicznościowy. Najczęściej czas wolny w domu spędzamy, oglądając telewizor, słuchając radia, rozmawiając z domownikami, czytając itd. Ważna jest zatem dla nas wygoda mebla i komfort jego użytkowania.

Meble wypoczynkowe są nieodłącznym wyposażeniem każdego salonu, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić wystrój tego pomieszczenia. Na rynku dostępna jest bardzo bogata i zróżnicowana oferta mebli tego typu, różniących się kształtem, wielkością, stylistyką, rodzajem wykończenia i parametrami technicznymi, a także oczywiście ceną. Jak w tym gąszczu możliwości wybrać tę najlepszą dla siebie?

Oto kilka praktycznych wskazówek.

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić przed zakupem mebli tapicerowanych jest identyfikacja własnych potrzeb. Można to zrobić, odpowiadając sobie na kilka podstawowych pytań: Jaki tryb życia prowadzimy, Ile osób będzie korzystało na co dzień z kanapy, jakie pozycje najchętniej przyjmują domownicy, użytkując mebel, czy któryś z domowników na problemy z kręgosłupem, czy na co dzień mebel będzie wykorzystywany do spania, czy mamy zwierzęta domowe? Odpowiadając sobie na powyższe pytania, możemy zdecydować, jaki typ mebla jest nam potrzebny i określić podstawowe funkcjonalności, które powinien posiadać.

Na przykład mebel tapicerowany, który ma służyć nam do codziennego spania, powinien posiadać wygodny w obsłudze oraz solidnie wykonany mechanizm do rozkładania, aby tę czynność jak najbardziej skrócić i ułatwić. W domu, w którym jest pies czy kot, tapicerka powinna być wykonana z bardzo odpornej tkaniny, raczej nie zaleca się skóry i ekoskóry zwłaszcza w przypadku kotów, które mogą taki mebel szybko zniszczyć . Jeśli na przykład któryś z domowników cierpi na bóle kręgosłupa, powinniśmy poszukać mebla z wygodnym, wysokim oparciem oraz podgłówkiem, aby zapewnić prawidłową sylwetkę podczas siedzenia.

Dopiero po ustaleniu tych podstawowych funkcji mebla tapicerowanego możemy myśleć o estetyce, kształcie, stylistyce, kolorze kanapy, sofy czy narożnika.